Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 czerwiec 2020 14:27

Kajmakowy zawrót głowy

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Tradycja gotowania słodkiego mleka z dodatkiem cukru i masła powstała w dawnym imperium osmańskim i poprzez Bałkany rozprzestrzeniła się na całą Europę. Na świecie produkt ten znany jest pod różnymi nazwami: Dulce de leche, Milk caramel spread, Confiture de lait. W Polsce są to kajmaki i krówki.

Według innych źródeł, ta słodka masa sięga swym rodowodem krajów Ameryki Południowej, a do Europy trafiła za pośrednictwem portugalskich podróżników. Od nich również przyjęła się nazwa dulce de leche, oznaczająca po prostu słodycze z mleka. Argentyńczycy uznają dulce de leche za swój produkt narodowy i prawdą jest, że trudno sobie wyobrazić życie codzienne argentyńczyków bez tego specjału. Dulce de leche towarzyszy im od śniadania do kolacji- do smarowania croissantów, bułeczek, naleśników. Przekłada się nim też wafle, nadziewa ciasteczka, wytwarza popularne churritos i alfajores. Dulce de leche stosuje się też jako dodatek do kawy, lodów i deserów.

W Polsce, w dawnych czasach, kajmak z uwagi na kosztowny cukier, którego używano do jego wytwarzania, początkowo był sporządzany z okazji świąt i przez lata kojarzono go z wielkanocnymi mazurkami. Obecnie ten smaczny produkt cukierniczy o pięknej barwie i wyjątkowym smaku staj się coraz bardziej popularny. Podstawą jego sukcesu stał się niepowtarzalny smak – kojarzony ze smakiem dzieciństwa oraz wszechstronne zastosowanie. Sprawdza się zarówno jako nadzienie do ciasteczek, składnik kremów do przekładania tortów czy wafli, może stanowić variegato do lodów oraz wykorzystywany jest do produkcji polew do lodów, gofrów i naleśników. Wyroby z użyciem kajmaku dekoruje się bakaliami, których dodatek wzbogaca smak kajmakowych pyszności.

kajmak

Firma Polder, która specjalizuje się w produkcji kajmaków i dulce de leche, wykorzystała wyjątkowe walory kajmaku w swoich produktach. Podobne zastosowania mają wszelakie produkty firmy. Wytwarzane w Polderze produkty są w pełni naturalne i bazują na tradycyjnych recepturach. Są one nie tylko uniwersalnym surowcem cukierniczym, mającym zastosowanie do produkcji ciast, tortów, lodów czy komponowania deserów. Kajmak zachowuje także wspaniale nadane mu formy, dzięki czemu może być używany do zdobienia ciast i tortów.

Oprócz kajmaku tradycyjnego, głównego produktu firmy, który nabyć można w większości hurtowni cukierniczych w Polsce, a którego odbiorcą są głównie cukiernie, firma wprowadziła do sprzedaży kajmak w słoikach 480g dla najbardziej wymagających klientów – jest to kajmak bez konserwantów, w trzech smakach: tradycyjnym, z solą morską i o smaku orzechowym. Kajmaki te zostały wprowadzone z myślą o konsumencie końcowym i mogą stanowić uzupełnienie oferty cukierni, sprzedawane są także w sklepach ze zdrową żywnością.

Dla sieci HORECA firma pakuje kajmaki i dulce de leche w kubeczki 18 i 30g. Stanowić one mogą ciekawe wzbogacenie menu śniadaniowego.

Nowością w ofercie firmy jest kajmak z alkoholem – jest to masa kajmakowa z zawartością do 5% spirytusu. Masa ta jest gotowa do użycia bezpośrednio po wyjęciu z wiaderka, więc doskonale nadaje się do nadziewania ciast, ciastek, babeczek, pralin oraz wyrobów cukierniczych nie wymagających obróbki termicznej. owy system dozowania, dodatkowo butelki

Nie tylko na krajowym rynku Polder kojarzy się z kajmakiem i dulce de leche. Firma zaprezentowała ten wyrób cukiernikom na targach w Niemczech, Austrii, Włoszech czy Francji, zdobywając uznanie klientów.

Technolodzy Poldera stworzyli także nową wersję kajmaku, który można wykorzystać w fontannach zwanych do niedawna” czekoladowymi”. Fontanna kajmakowa przyciągała tłumy odwiedzających zarówno podczas targów Gruene Woche, jak i Sigep, SIAL czy Sachsenback. Kremowy, błyszczący kajmak doskonale zastępuje czekoladę, która do niedawna była królową słodkiej fontanny i fondue. Można w nim zanurzać kawałki owoców czy ciasteczek, polewać gorącym kajmakiem gofry, a dodając do alkohol –uzyskuje się wyborny ciepły likier rozgrzewający w chłodne popołudnie czy wieczór.

Dla klientów poszukujących produktu w niższej cenie, firma stworzyła produkt pod nazwą kajmak cukierniczy, który z powodzeniem zastosować można w wyrobach cukierniczych.

Polder produkuje także Dulce de leche wg oryginalnej argentyńskiej receptury. Ze względu na użyte składniki dulce de leche ma długi termin przydatności do spożycia – ok. sześciu miesięcy. Jego zaletą jest też stosunkowo niska zawartość tłuszczu (kilkanaście procent), a co za tym idzie lekka konsystencja i delikatny smak. Krem ten spotkał się z dużym zainteresowaniem na imprezach wystawienniczych, zdobył pochlebne opinie nawet od Argentyńczyków. Oprócz zastosowania w cukiernictwie, podobnego do kajmaku, dulce de leche bardzo dobrze komponuje się z lodami. Polder posiada w swojej ofercie variegato do lodów pod nazwą Dolce late o barwie kawy ze śmietanką oraz znacznie ciemniejsze – Dulce de leche.

Dla wybrednych smakoszy produkowane jest także dulce de leche z dodatkiem soli morskiej.

Jest tych kajmaków zatrzęsienie, co może przyprawić nas o prawdziwy … kajmakowy zawrót głowy! Smacznego!