sobota, 27 kwiecień 2024
poniedziałek, 05 luty 2024 10:03

A niech bakterie zjedzą twoje opakowanie!

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Trochę szalony wstęp, ale mowa będzie o kompostowalnych rozwiązaniach w opakowalnictwie, regulacjach nadciągających oraz wielu innych ciekawostkach z życia w kompostowalnym świecie polimerów.

Jako firma GreenTree Group zajęliśmy się tylko polimerami kompostowalnymi i pracą nad nimi. Pracą nie zawsze łatwą (żeby nie powiedzieć katorżniczą…). Naszą ideą było stworzenie opakowania bezpiecznego, higienicznego, posiadającego parametry tradycyjnego plastiku, ale musiało ono być zarazem kompostowalne i w większości wykonane z polimerów pochodzenia roślinnego.

Muszę jednak zacząć od wyjaśnienia, czym różnią się folie kompostowalne od biodegradowalnych… BIOKURCZAK

Nie każda folia biodegradowalna jest kompostowalna, ale każda kompostowalna jest biodegradowalna. Folie kompostowalne to takie, z których po procesie degradacji zostają tylko biomasa, co2 oraz woda. Niestety biodegradowalność oznacza tylko zmianę cech fizycznych pod wpływem czynników zewnętrznych, zatem tutaj mogą dziać się różne „cuda” ( ostatnio nawet słyszałem o Polipropylenie biodegradowalnym).

Nas interesuje tylko kompostowalność i przydatność do Recyklingu Organicznego tak aby na końcu humus był zdrowy.

W dniu dzisiejszym posiadamy dużą gamę rozwiązań w obszarze kompostowania - w większości już certyfikowanych przez międzynarodowe jednostki. Niestety w Polsce żadne laboratorium nie ma akredytacji do wykonywania badania zgodności z normą EN13432 – najważniejszą normą kompostowania do której odnoszą się choćby zapisy z PPWR.

No i wreszcie regulacje nam zaczynają sprzyjać.

PPWR poświęcił cały art. 8 na rozwiązania kompostowalne. Rada Europy dostrzegła i zdefiniowała wreszcie ogromny potencjał jaki niosą ze sobą polimery kompostowalne. Poprawka 461 dodatkowo zwolniła nasze polimery z nakazu używania recyklatów. Nie chcę wychodzić bardzo w przyszłość, ale w prostym podsumowaniu: Rada EU w rozporządzeniu PPWR pokazuje w naszej opinii 2 drogi obniżania konieczności użycia Tworzyw Pierwotnych. Pierwsza to nakaz użycia recyklatów (PCR) w tworzywie, a druga logiczna droga przesunięcie części opakowań na rozwiązania kompostowalne.

butelki1

Ale wrócę do początku…

Szalenie trudno było zapanować nad stabilnością połączeń polimerowych, procesem obróbki i finalnie migracjami. Tylko dzięki dziesiątkom prób i badań mogliśmy dopracować nasze rozwiązania. Dziś prowadzimy przeróżne projekty, nawet dostaliśmy dotację EU i wdrażamy właśnie projekty ochrony ESD dla folii kompostowalnych dla elektroniki oraz automotive.

Nie taki diabeł straszny... kubki

Dziś mamy już spore doświadczenie dotyczące pracy naszych rozwiązań na maszynach Multivac, Hassia… i wielu innych. Pakujemy na maszynach typu traysiller, flowpack. Pakowaliśmy już produkty w mleczarstwie, rybne, a także działamy w przemyśle mięsnym.
Te kierunki wydają nam się jak najbardziej zasadne, tam gdzie istnieje wysoka kontaminacja resztką jedzeniową, tłuszczami, cukrami gdzie i tak nie można takiego opakowania dziś zawrócić z PCR. Bo dla naszych rozwiązań kompostowalnych wszystkie zabrudzenia biologiczne to wspaniałe wsparcie namnażania się w kompostowni szczepów bakterii które „zjedzą” nasze opakowanie. Nie trzeba myć, szkoda wody. Takie opakowanie po jogurcie, serku, twarogu, rybach czy mięsach i wędlinach można po prostu kompostować z resztką jaka zostaje i zamienić to wszystko w humus. Muszę nadmienić, że bardzo dobrze przechodzimy również badania mikrobiologiczne i przechowalnicze produktów zapakowanych w nasze opakowania. Na bardzo dobrym poziomie zatrzymujemy mieszanki gazowe stosowane przez klientów. To z czym mamy jeszcze problem, to pakowanie produktów o pH 4,5 i mniejszym oraz tam gdzie występuje proces sterylizacji wysokotemperaturowej. Tutaj potrzeba więcej czasu.

Z ciekawostek dorzucę jeszcze informacje, że nasze polimery to niskotemperaturowe rozwiązania.
Zawsze z temperatury na liniach, tak przy termoformowaniu, jak i zgrzewie folii zamykającej potrafimy zejść w dół nawet o 40% i proces jest stabilny. Nie potrzebujemy takich temperatur jak tradycyjne tworzywa. Daje nam to czasami nawet możliwość podniesienia taktu pracy maszyny, w zależności od tego co chcemy osiągnąć.

Zatem gorąco zapraszamy do współpracy. Nasze rozwiązania kompostowalne są już wdrażane realnie i są dostępne dla Państwa na wyciągnięcie ręki, nie tylko w sferze akademickich rozważań. Jeśli myślicie o tym aby faktycznie zmienić opakowanie i dać klientowi coś więcej, to musicie sięgnąć po najbardziej ekologiczne rozwiązanie - opakowanie kompostowalne. Z ziemi i roślin do ziemi i roślin.

greentreelogo

 

 

 

 

 

GreenTree Group Sp. z o.o.
ul. Jana Pawła II 41 F
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.greentree.com.pl
www.naturebiofilm.com

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.